HAKKIMIZDA

Figome çevre teknolojileri 2007 yılından günümüze,park bahçe ürünleri ,iç ve dış mekan çöp kutusu, geri dönüşüm atık üniteleri, iç ve dış mekan oturma bankları, ahşap gazebo, ahşap pergole, ahşap kamelya,ferforforje plastik çit sistemleri, demonte beton barbekü demonte kamelyalar demonte osmanlı çeşmeleri satış montaj imalat sekteründe çalışmalarını sürdürmektedir. Firmamız iş dünyası içerisindeki firmalar bireysel müşteriler ve devet kurumlarının talep etmiş oldukları ürünler zamanında montalı veyahut montajsız bi şekide taahhüt edilen zamanda teslim etmesi ile hızla büyümeye devam etmektedir.tek hedefimiz müşteri memnuniyetir. Firmamız yeniliklere açık bir şirket olarak etik ilkelerimizden asla ödün vermeden deneyimli kadromuz ile sizler için hergün kendimizi yenilemek müşteri taleplerini taahüt edidigi zamanda ve şekilde temin etmek,sundugumuz görsel çeşirlerle mutlak müşteri memnuniyeti saglamaktadır. Firmemız kataloglarımızda bulunan ürünler haricinde sadece kendi tasarımarını degil siz degerli müşterilemizin tasarımlarının imalatınıda yamaktadır. siz hayel edin biz üretimini yapalım anlayışılada büyümeye devam etmektedir. Firmamız kullandıgımız metal ürünlerde galveniz kaplama işleminden sonra boya işlemi yapmaktadır.müşteri memnuniyeti için galveniz kaplama yapıyoruz.

Bank ayakları –Ahşap bank ayakları- genellikle alümınyüm dökümden imalatı yapılmaktadır.
Alüminyum enjeksiyon döküm yöntemi ergimiş alüminyum hammaddenin çok yüksek basınç altında metalden yapılmış bir kalıba doldurulması esasına dayanır. Uygulanan yüksek basınç sayesinde fazla miktarda alüminyumun kalıba çok hızlı bir şekilde doldurulması sağlanır. Katılaşma tamamlanıncaya kadar yüksek basınç uygulanmaya devam edilir ve ardından kalıp açılarak itici çubuklar yardımıyla parça kalıptan çıkarılarak işlem tamamlanır. Alüminyum yüksek basınç döküm- alüminyum enjeksiyon döküm yöntemi sayesinde çok karışık şekilli parçaların dökümü mümkün olur.örnegin ahşap bank ayakaları. Genellikle alüminyum yüksek basıç döküm- alüminyum enjeksiyon döküm yöntemi ile dökülecek malzemelerin erime sıcaklığı 800 ºC nin altındadır. İşlemler tamamıyla makinalar tarafından gerçekleştirildiği için yüksek üretim hızlarına erişilebilir (30...60 baskı/saat). Kullanılan basınç 10 - 80 atmosfer arasında değişir. Alüminyum Yüksek Basınç döküm - Alüminyum Enjeksiyon döküm sonucu elde edilen parçalara genellikle talaşlı işlemeye lüzum kalmaz. Ayrıca parçaların yüzeyleri hızlı soğuma sonucunda ince taneli ve mukavemetli olurlar. Alüminyum Yüksek Basınç - Alüminyum Enjeksiyon Kalıpları pahalı olduğundan dolayı bu yöntem genellikle 5000 parçanın üstünde üretim yapılacaksa uygundur. Kalıp malzemesi olarak dökme demir, karbonlu çelik, alaşımlı çelik ve bazen de demir dışı malzemeler kullanılabilir. Dökülen metalin erime sıcaklığı yüksek ise alaşımlı çelik kalıplar, düşük ise karbonlu çelik kalıplar kullanılır. Yüksek Basınç Döküm - Alüminyum Enjeksiyon dökümde alüminyumun yanında kurşun, kalay, çinko ve magnezyum alaşımları kullanılır. Alüminyum Yüksek Basınç Döküm- Alüminyum Enjeksiyon döküm kalıpları genellikle çift parçalıdır ve üzerlerinde parçaları çıkarabilmek için itici çubuklar vardır. Kalıpların sıcaklığının sabit kalması için genellikle su ile soğutulur. Hem kalıp ömrü artar hem de katılaşma esnasında hızlı soğuma sağlanır.Ahşap bank imalatcıları genellikle bu yöntemi kullanırlar.
Aluminyum Döküm Yönteminin Üstünlükleri;

  • Karmaşık biçimli küçük parçaların dökümüne uygundur.
  • İnce cidarlı parçalarda kalıbın tam olarak dolması sağlanır.
  • Üretim hızı yüksektir.
  • Yüzey kalitesi ve boyut hassasiyeti çok yüksek olduğundan ek bitirme işlemlerine genellikle gerek kalmaz.
  • Hızlı soğuma sonucu oluşan ince taneli içyapının mekanik özellikleri iyidir

Aluminyum Döküm Yönteminin Sınırları;
  • Sadece küçük/orta büyüklükteki parçaların üretimi mümkündür.
  • Kalıplarının tasarımı güçtür.
  • Döküm makinası için yüksek bir ön yatırım gereklidir.
  • Dökümde kullanılacak kalıp masrafı nedeniyle ancak seri üretimde ve çok sayıda parça için ekonomiktir.
  • Bu döküm yöntemi ile çok yüksek sıcaklıkta eriyen malzemelerin dökümü yapılamaz.

Galvanize Kaplama Nedir?
Metal çöp kovası imalatcıları Galvanizleme çeliği, onu korozyondan korumak için bir çinko katıyla kaplar.Çinko, ilk olarak Pompeii'nin imha edilmesi sırasında inşaatta kullanıldı, ancak ilk önce 1742'de (1837'de patentli) çelik galvanizlemek için kullanıldı.Galvanizli çelik, sac metal yanıp sönmesi, oluklar iniş çıkışlarında ve dış çivilerde kullanılır.Figome kullandıgı metal aksamları özellikle çöp kavası imalatı yaptıgı metal ürünler kısmında galveniz kaplama kullanır. Galvanizleme çeliği, onu korozyondan korumak için bir çinko katıyla kaplar.Çinko, ilk olarak Pompeii'nin imha edilmesi sırasında inşaatta kullanıldı, ancak ilk önce 1742'de (1837'de patentli) çelik galvanizlemek için kullanıldı.Galvanizli çelik, sac metal yanıp sönmesi, oluklar iniş çıkışlarında ve dış çivilerde kullanılır.Çeliği galvanize etmek için kullanılabilecek çeşitli işlemler vardır: sıcak daldırma galvanizleme, elektrogalvanizleme, seramik kaplama ve metalik püskürtme.
Galvaniz 4 Methottan oluşur.Bunlardan en çok bilinenleri:
1-Sıcak Daldırma Galvanizleme
Sıcak Daldırma Galvaniz kaplamada kalın ve nüfusiyeti yüksek ve homojen bir yüzey filmi oluşturur, diğer yöntemlerle ulaşılamayan kritik noktalar (iç hacimler,keskin köşeler,kesim yerleri,delik yüzeyleri,boşluklar) korunmuş olur. Yüzey koruma uygulamalarından olan boya,krom kaplama,nikel kaplama,plastik kaplama vb. uygulamalar çizilmelerde,çatlamalarda atmosferdeki oksijen atomları bu çizik ve çatlaklardan içeri girip metalle kimyasal reaksiyona girerek oksitlenmeyi başlatır.Oysa sıcak daldırma galvaniz kaplamada çizikler olsa dahi çizik çevresindeki çinkonun oksitlenme eğilimi metalden daha fazla olduğunda çizik etrafındaki oksijeni çinko kendi üzerine çekmektedir.Böylece çizik etrafında oksijen atomları kalmamış oluyor. Buna "katodik koruma" denir.
2-Elektro Galvanizleme
Dış mekan çöp kovası imalcıları imalatını yapmış oldukları çöp kutularında galveniz kaplama yöntemi kullanmalıdır. Elektrogalvaniz kaplamada sulu ıslak malzemeler santrifüj makinesinin içine atılarak suyu derinlemesine atarak malzemeyi kurutmaktadır. Santrifüjleme,galvaniz kaplama yapılmış malzemenin suyunu kurutmanın en hızlı yöntemidir. Kaplanan malzeme ile çinko metalurjik bir bağ oluşturur ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakaları dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama sağlar.
Elektro Galvanizin Dezavantajları:
-Elektro galvaniz yöntemi ile kaplanmış metallerin onarılması ve tamiri mümkün değildir,parçanın tadilatından sonra bir tüm olarak tekrar galvanizlenmesi gerekir.
-Parçaların teker teker galvanizlenmesi gerekir,yani montajdan sonra galvaniz,sağlıklı bir yöntem değildir,parçaların galvanizlenmesi için önce sökülmeleri, işlemden sonra da takılmaları gerekir.
-Küçük açıklıkları olan tanklar gibi bazı geometriler elektro galvanize müsait değildir,imalatçının,yapının imalat sonrası elektro galvaniz yöntemiyle korunacağını bilmesi gerekir.
-Elektro galvaniz teşkilatı pahalı ve yaygın olmayan bir teşkilattır, yöntemin lojistiği sorun yaratabilir.
-Teknelerde,çapalar,zincirler ve bazı tanklar elektro galvaniz ile kaplanır. Özel klasik teknelerde,çarmık ayakları,kurtağızları,bumba ve kapela fitingleri ve diğer bir dizi aksam elektro galvaniz ile korunur.

Elektrostatik Toz Boyama Nedir?
- Dünyada oluşan çevre bilincine paralel olarak geliştirilen, metallerin ve toz boya materyalinin bir manyetik ortam içerisinde farklı elektrikle yüklenmeleri, bunun sonucunda toz materyalin mıknatıs etkisiyle metal yüzeyi kaplaması esasına dayanan bir boyama yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Toz boya kaplanan metal yüzey 180-200 derece yüksek ısı ile fırınlanarak boyanın kürlenmesi sağlanmakta ve böylece metalin bir parçası haline gelen boyalı bir yüzey elde edilmektedir.Çatılı piknik masası imalatcıları bu yöntemi kullanırlar.-Günümüzün yegane çevreci bir ürünü olan elektrostatik toz boya, uygulama esnasında kullanılan boya miktarının %98'nin metale tutturulabildiği sonucu ile bunu kanıtlamaktadır. Püskürtme esnasında boya zerreciklerini çok düşük 07 mA ve çok düşük doğru akım yükleyerek topraklanmış parçanın üzerine transferidir.Sistemde diğer elektrikli el aletlerindeki gibi (matkap motoru vs.) cereyan çarpma ihtimali yoktur.Boya tanbancadan çıkarken (-) elektrik yüklenir. Boyanavak topraklanmış parçanın yüzeyine çengel şeklinde kuvvet yollarını takip ederek gider.çöp kovası imalatcıları statik boya ile çöp kutularını boya yapmaktadır.
-Boya zerrecikleri; zıt kutuplar birbirini çeker prensiplerine göre parça üzerine çekilirler. Ancak kendi aralarında aynı kutupta olduklarından birbirlerini iterek homojen dağılımı sağlarlar.Böylece akıntı ve damlama ihtimalini yok denecek düzeye indirirler. Polymer tozlarının elektrostataik olarak kaplanacak parçaların üzerine ayrıştırıldıktan sonra eritilmesi ile meydna gelen kaplamaya toz boya kaplama denir. Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır.Ahşap bank imalatcıları döküm bank ayaklarında elkttrostatik toz boya kullanırlar.
- Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemenin de çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Fazla atılan boya, kabinde bulunan boya geri kazanım sistemi sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma sokulur. Boya geri kazanım sistemi elektrostatik toz boyama teknolojisinin en büyük ekonomik avantajlarından biridir. Malzeme toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınına girer. 200ºC olan fırın ısısı toz boyanın erimesini ve malzeme üzerine yapışmasını sağlar. Sonuçta çok dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, geniş renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplaması elde edilir.
- Solvent içermemesi, yüzey kalitesi, dayanıklılığı, boya geri kazanım sistemi, ekonomikliği ve çevre duyarlılığı elektrostatik toz boyamayı geleneksel boyama işlemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadır.
- Alüminyum ve çelik parçalar üzerinde uygulanan toz boyama teknolojisinin son yıllardaki sürekli gelişimi endüstriyel yüzey kaplama alanında önemli bir atılımın gerçekleşmesini sağlamıştır. Bir çok ihtiyaca kolaylıkla çözüm sağlayan toz boyama teknolojisinin kaplama, dış görünüş, kalite, dayanıklılık, ekonomi ve çevre korunumu gibi geleneksel boyalara göre sayısız avantajları vardır.
2. Toz Boyamanın Avantajları
- MÜKEMMEL KAPLAMA - Toz boyanın polimerizasyonu pişme işlemi sırasında boyanın malzemeye tutunmasını sağlar. Sonuçta elde edilen kaplama aşınmaya, korozyona, kimyasal etkilere ve darbelere karşı mükemmel bir direnç gösterir. - Toz boya üreticilerinin sürekli araştırmaları sonucu renk, parlaklık, doku, dayanıklılık ve uygulama kolaylığı gibi önemli avantajlar kazanılmıştır.
- BAKIM KOLAYLIĞI-Toz boyama sistemlerinin bakımı çok kolaydır: Renk değişikliği sırasında boya kabini ve tabancalar basınçlı hava ile temizlenir ve silinir.
-ÇEVRE KORUNUMU-Çevre dostu bir proses olan toz boyada uçucu petrol kaynaklı (solventler) bulunmaz. Bu sadece çevreyi korumakla kalmayıp aynı zamanda işçi sağlığını da korur. Boyacının sadece bir toz maskesi takması yeterli gelecektir.
-EKONOMİKLİĞİ-Toz boyama sistemlerinin ekonomik çalışmasının nedenleri: - Fazla atılan boya yeniden kullanılır. - Genellikle ön boyama gerektirmez. - Toz boya üreticisinden alındığı gibi kullanılır. Kullanmak için ön karıştırma veya hazırlık gerektirmez. - Karışım havası kullanmayı gerektirmez; tüm ortam havası filtreden geçip ortama geri verilir.
-KAZANDIRAN BİR YATIRIM- Tüm bu parametreler değerlendirildiğinde toz boyama geleneksel boyama sistemlerine göre daha avantajlıdır. İlk yatırım maliyetini kısa zamanda amorti etmesinin nedenleri: - Büyük tesislerin üretkenliğini arttırması - Otomasyona adapte olabilmesi - Daha az boya malzemesi kullanması - Düşük bakım giderleri - Solvent kullanımından doğan giderlerin yok olması - Karışım havası cihazı gerektirmemesi - Mükemmel kaplama kalitesi - Yanlış ve bozuk uygulamalar fırına girmeden kolayca temizlenip tekrar boyanabilir. Bu faktörlere göre elektrostatik toz boyama sistemleri ilk yatırım maliyetini çabuk bir şekilde karşılar. Toz boyama kazandıran bir yatırımdır.
3. Toz Boya Uygulama Şekilleri Nelerdir?
-Toz boyanın uygulanması ELEKTROSTATİK temele dayanır. Toz boya partiküllerinin belirli bir basınçtaki hava ile boya tabancasına gönderilmesi ve elektrostatik yüklenerek daha önce topraklanmış malzeme üzerine püskürtülmesi olarak açıklanabilir. Toz boya ile hem komplike ve pahalı bir altyapı gerektirir hem de çevreyi aşırı derecede kirletir.Toz boya uygulamasında bu tip sorunlar olmadığı için alt yapı yatırımlarında % 40'lık bir ucuzluk sağlar. Yukarıdaki orana alt yapının bakım masrafları dahil edilmemiştir. Toz boya aşırı yanıcı olarak kabul edilen solventleri ihtiva etmediği için, yanma ve parlama riski geleneksel boya ile mukayese kabul etmeyecek kadar azdır. İşçi sağlığı konusu da toz boyanın getirdiği ayrı bir avantajdır. Bu teknoloji çok daha az bir işçi eğitimine ihtiyaç gösterdiği için, iş kazalarını büyük ölçüde azaltır. Ayrıca geleneksel boya uygulamalarında boya ile temas edenlerde rastlanan solunum yolları, deri tahrişleri ve hastalıklarına toz boya uygulamalarında rastlanmaz.
- Toz boyanın getirdiği bu avantajlardan da anlaşılacağı gibi, bu teknoloji ile memleket ekonomisi, hem büyük tasarruf sağlayacak hem de aktif iş gücünün üretiminden düşüş ve çekiliş oranı büyük ölçüde azalacaktır. Figome olarak imalatını yapmış oldugumuz metal ürünlerde elektro statik toz boya kullanıyoruz.

Pik döküm nedir?
Pik bir dökme demir cinsidir. Malzeme mühendisliğinde pik yerine kır dökme demir veya lamel (lif) grafitli dökme demir tabiri kullanılır.Döküm bank ayakları genellikle Pik döküm bank ayakları imalatcıları tarafından tercih edilmektedir.Park bance bankları nın ayakları pik ve alüminyum dökümdür.döküm çöp kovaları da bu yöntemle imal edilmiştir. Pik, kupol ocaklarında yeniden ergitilip biçimlendirilir ve böylece demir döküm ya da döküm adını alan gereçler elde edilir. Dökümcülükte kullanılan pik genel olarak kullanılma yerlerine göre sınıflandırılır.Figome ahşap bank ayakları imalatında bu şekilde döküm bank ayakları kullanır. Pik döküm'ün diğer adı "Ham dökme demir" dir. Döküm; Döküm, inşaatlarda sıvı halde bulunan alaşımların ya da metallerin daha önceden hazırlanan bir kalıba boşaltılma ve akabinde orada donması işlemine verilen isimdir. Pik döküm; Yüksek fırından alınan, içindeki karbon oranı yüksek olan ve karbon oranı azaltıldıktan sonra önceden hazırlanan bir kalıba boşaltılarak yada sıvı metal üzerine uygulanan döküme verilen isimdir. Pik döküm %4 gibi yüksek bir karbon oranına sahiptir. Pik döküm çeşitli yollarla içindeki karbon oranı azaltıldıktan sonra ingot halinde dökülür. Pik döküm, dökme demir ve çelik üretim safhasından önceki ilk üründür.
Dökme demir çeşitleri
1. Küresel grafitli dökme demir
2. Alaşımlı dökme demir
3. Lamel grafitli dökme demir
4. Tmper dökme demir
5. Beyaz dökme demir
6. Gri dökme demir
Pik demir
Yüksek fırında veya başka tesislerde demir cevherinin ergitilmesi ve indirgenmesiile elde edilerek kum veya metal kalıplarda katılaştırılmış olan ve bileşiminde %2' den çok karbon bulunan demir-karbon alaşımı, dökme demir, ham demir.
Pik dökümün avantajları
1. Borular, iş yerinde kolayca kesilebilir. (Spiral kesme taşı, boru kesme aparatı)
2. Çok çeşitli yüksek performanslı bağlantı elemanları ve kelepçeler.
3. Basit ve hızlı tatbikat.
4. Aşınmaya mukavemet.
5. Dış etkilere mukavemet.
6. Katı maddelerin drenajı.
7. Paslanmaz
8. Çürümez
9. Yanmaz
10. Sessiz
Pik dökümün özellikleri
1. Yoğunluğu 7.2 kg/dm3 (71kN/m3)'dir.
2. Titreşim emme özelliğine sahiptir.
3. Kopma mukavemeti: 15 da N/mm2
4. Bükülme mukavemeti: 40 da N/mm2
5. Trafik yüklerinde mükemmel mukavemete sahiptir.
6. Standart uzunluktaki borular için genleşme miktarı 100 derece santigratta 3 mm.'dir. Sentetik malzemelere göre 7 ila 10 misli daha azdır.
7. Yangın ve aleve karşı dayanıklıdır.
8. Yanma sonucu toksik gazlar çıkararak zehirlenmeye neden olmaz.
9. Yangın Mukavemeti: MO sınıfı - Yanmaz
Pik döküm nerelerde kullanılır?
Pik döküm inşaat sektöründe asırlardan beri kullanılmaktadır. Darbelere mukavemeti, sağlamlığı, şantiye şartlarına dayanıklılığı, pik dökümü inşaatlarda vazgeçilmez bir malzeme haline getirmiştir. Ayrıca Pik döküm sanayide de kullanılmaktadır.
Demir dökümünün tarihçesi
Demir dökümü ilk olarak Çin'de Shang Sülalesi (M.Ö.1766 1122) sırasında silah imalatı ile başlamış, yüzyıllar boyunca babadan oğula geçen bir sanat ve sır şeklinde tutulmuştur fakat demir dökümün asıl üretim ve tüketimine (M.Ö. 800) yıllarında Hindistan da başlandığını buda tapınaklarında görülen kirişlerden hükmetmek de kabildir. Demirin ergitilerek üretiminin tarihi merkezlerinden biri de Karadeniz sahilleridir. Bu sanatın Avrupa 'ya intikalinin buradan olduğu kanısı yaygındır. 15.yy başlarında Avrupa'da ergitilen demir ana bir kanal vasıtasıyla yanlara açılan yollardan kalıplara dökülmekde idi. Sıvı sıcak demirin beyaz görünümü dolayısıyla bu işlemin bütünü yavrularını emziren domuza benzetildiğinden elde edilen demire Pig Demir (İngilizce de Pig, domuz anlamına gelmektedir) denilmiştir. Ancak 17. yüzyılın başlarında, Almanya, Belçika ve Hollanda da çelik, ergitmek suretiyle üretilmeye başlamış ve çok geçmeden İngiltere de maden kömürü kullanmal suretiyle istihsal İlk defa yüksek fırında gerçekleştirilmiştir. Fakat bununla beraber dökücülük 20. yüzyılın başlarına kadar dökümhanelerde yine bir sanat ve sır olarak tutulmuş ve bu endüstri dalının ilerlemesine engel olan faktörlerden biri olarak kalmıştır. Ancak son asrın başlarından itibaren ağır endüstrinin hızla gelişmesi ve deney cihazlarının tekamülü sayesinde döküm sanayi de hızla büyümüştür, bir sanat dalı olmaktan kurtulmuş ve bilim dalları arasına girmeye başlamıştır. Son 30 - 40 yıl içerisinde çeşitli döküm cemiyetleri, araştırma merkezleri kurulmuş, kitap ve mecbalarda yapılan araştırıma neticeleri yayınlanarak, birçok dünya ülkelerinde az çok paralel bir ilerleme kaydedilmiştir.

Emprenya Nedir?
1. Ahşap malzemeyi neden korumamız gerekmektedir. Ahşap, insanların yüzyıllardan beri kullandığı en bilindik malzemelerden biridir. Biyolojik bir malzeme olan ahşap, biyotik (böcek, termit, küf ve çürüklük mantarları vb.) ve abiyotik faktörler (dış hava koşulları, yangın vb.) tarafından bozundurulabilmektedir. Odun ve odun esaslı ürünlerin çelik ve beton gibi diğer yaygın malzemelere benzer güvenilir bir hizmet sunabilmesi için bu faktörlere karşı korunması gerekmektedir.

2. Ahşap malzemeyi koruma yöntemleri nelerdir Modern odun koruma teknolojisi farklı kimyasal formülasyonlar ile emprenye işlemini ve odun modifikasyonunu içerir. En yaygın uygulama ise koruyucu kimyasal maddeler ile ahşap malzemeyi emprenye etmek ve böylece ahşap malzemenin biyotik ve abiyotik faktörlere karşı korunmasını sağlamaktır. Bu kapsamda odun koruma, üst yüzey işlemlerinden farklılık göstermektedir. Üst yüzey işlemleri boya, vernik gibi koruyucu işlemlerin ağaç malzeme yüzeyine uygulanmasını kapsarken odun koruma işlemi kimyasal maddenin odun içine emdirilmesini sağlamaktadır.

3.Emprenye işlemi ne demektir Biyotik (mantar, böcek, termit vb.) ve abiyotik (dış hava koşulları, yangın vb.) zararlılara karşı ağaç malzemeyi korumak için çeşitli kimyasal maddelerin odun yapısı içerisine emdirilmesi işlemine verilen isimdir.

4. Ahşap korumada kullanılan emprenye yöntemleri nelerdir Kimyasal maddelerin odun yapısı içerisine emdirilmesinde basınç uygulanan ve uygulanmayan yöntemler olmak üzere farklı sistemler mevcuttur. Basınç gerektirmeyen emprenye yöntemlerinde uygulama; fırça ile sürme, püskürtme, batırma, difüzyon, osmoz gibi yöntemler ile sağlanırken basınç gerektiren sistemlerde ise ahşap malzeme kapalı tanklara yerleştirildikten sonra kimyasal maddelerin basınç altında ahşap malzemeye emdirilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Basınç uygulanan emprenye yöntemleri dolu hücre ve boş hücre yöntemleri olarak sınıflandırılmakta olup dolu hücre yönteminde odun hücresinin tamamı emprenye edilirken boş hücre yönteminde ise odun hücresinin sadece hücre çeperi emprenye edilmektedir. Dolu hücre yöntemi ile emprenye suda çözünen emprenye maddelerinde yaygın olarak kullanılırken boş hücre yöntemi ise daha çok yağlı karakterdeki emprenye maddelerinden tercih edilmektedir.

5. Emprenye maddeleri nelerdir Genel olarak kullanılan emprenye maddeleri yağlı karakterdeki emprenye maddeleri, organik çözücülü emprenye maddeleri ve suda çözünen emprenye maddeleri olmak üzere 3’e ayrılır. Odunun korunmasında çoğunlukla suda çözünen emprenye maddeleri tercih edilmekte olup tel direği, piknik masası, oyun park bahçe elemanları, peyzaj kerestesi gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Suda çözünen emprenye maddeleri çoğunlukla bakır esaslı olup Tanalith, Celcure, Wolmanit gibi ticari isimlerle satılmaktadır. Yağlı karakterdeki emprenye maddelerinden en yaygını ise kreozot olup çoğunlukla demiryolu traverslerinin emprenyesinde kullanılmaktadır. Organik esaslı emprenye maddeleri ise pencere doğrama endüstrisinde yaygın olarak tercih edilmektedir.

6. Bir emprenye maddesinin etkili olabilmesi için hangi özellikleri barındırması gerekir Ahşabı tahrip eden organizmalar için yüksek zehirlilik derecesine sahip olmalı, ahşap malzemenin içinde devamlı olarak kalmalı, yıkanmamalı, buharlaşmamalı, hedeflenmeyen canlılar için (insanlar, hayvanlar vb.) zehirlilik etkisi göstermemeli, güvenli olmalı, ahşap malzemenin fiziksel ve mekanik özelliklerini azaltmamalı, korozyona sebebiyet vermemeli ve ekonomik olmalıdır.

7. Emprenyeli ürünlere temas etmek insanlara zarar verir mi Yeni emprenye edilmiş ve kurutulmamış ahşap malzemeye çıplak elle temas etmek tavsiye edilmemekle birlikte emprenyesi yapılmış ve kurutulmuş malzemeye temasta herhangi bir sakınca olduğu bildirilmemektedir. Bu nedenle emprenye edilmiş ve kullanıma hazır haldeki emprenyeli ürünlerin taşınması, depolanması ve kullanılmasında bir sakınca bulunmamıştır.

8. Emprenyeli ağaç malzeme ile emprenyesiz ağaç malzeme arasındaki fark nedir Herhangi bir koruyucu işlem görmemiş ve doğal haldeki ağaç malzemeye zarar veren faktörler sonucu ağaç malzeme tahrip olmakta ve her yıl büyük maddi kayıp söz konusu olmaktadır. Halbuki kimyasal önlemlerle yani zararlı organizmalar için zehirlilik etkisi yapan emprenye maddeleri kullanılarak hem ahşap malzemenin hizmet ömrü uzamakta hem de orman varlığı korunmaktadır. Ağaç malzeme doğal halde iken çok uzun dayanıklılık göstermemekle birlikte emprenye uygulandıktan sonra ömrünün yaklaşık 5 ile 10 katı kadar daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir.

9. Ağaç malzemeyi emprenye etmenin olumlu özellikleri nelerdir Emprenyesiz ağaç malzeme kısa sürede biyotik ve abiyotik faktörlerce tahribata uğrayacaktır ve yerine yeni ağaç malzemenin kesilmesi kaçınılmaz olacaktır. Halbuki ağaç malzemenin emprenye edilmesiyle birlikte dayanımı artacaktır ve orman varlığına olan aşırı yüklenme azalacaktır. Ayrıca odun koruma sayesinde doğal dayanımı düşük ağaç malzemenin daha fazla kullanım yerinde değerlendirilmesi olanağı artacaktır.

10. Ağaç malzemeyi emprenye etmenin olumsuz özellikleri var mıdır Ahşap malzemeyi biyotik ve abiyotik faktörlere karşı korumak için zehirli kimyasal maddelerle emprenye etmek yaygın olarak kullanılan koruma yöntemlerinden birisidir. Ancak bu koruma yöntemleri; hedeflenmeyen canlılar için tehlikeli olabilmesi, boyutsal kararlılığı sağlayamaması veya boyutsal kararlılığı sağlayan emprenye yöntemlerinin pahalı olması ve bu maddelerin çevreye etkilerinin sorgulanabilir olması nedeniyle dezavantajlara sahiptir. Son 20 yılda çevresel bilinçlilikteki artış nedeniyle çevreye zararlı emprenye maddelerinin kullanımında gittikçe artan şekilde kısıtlamalar ortaya çıkmaktadır. Bu durum ahşap malzemeyi bozunmaya karşı koruyan ve boyutsal kararlılığını arttıran çevreye dost yeni yöntemler ve kimyasalların gelişmesine yol açmıştır.

11. Kullanım ömrünü tamamlayan emprenyeli ürünler nasıl bertaraf edilmelidir Emprenyeli ürünler hizmet ömrünü tamamladıktan sonra kullanım yerinden uzaklaştırılıp doğaya en az zarar verecek şekilde bertaraf edilmelidir. Bu yöntemler içinde öne çıkan konu başlıkları; güvenli bölgelerde depolama, özel tesislerde yakma, içindeki tehlikeli kimyasal maddelerin geri kazanılması sonrası ahşap malzemeyi tekrar kompozit ürünlerle kullanma olarak sayılabilir.

12. Kimyasal madde kullanılan emprenye yöntemlerine alternatif yeni yöntemler nelerdir Son yıllarda artan çevresel baskılar yüzünden odun yapısını genişletici kimyasal ve su itici maddeler ile odunun muamelesi ya da odun tahripçisi mantarlara karşı odunu mükemmel ölçüde koruyan, UV ışınlarına karşı dayanıklılık ve boyutsal kararlılık sağlayan ayrıca zehirlilik etkisi göstermeyen odun modifikasyonu yöntemi gündeme gelmiştir. Ayrıca modifiye edilmiş örnekler atıl hale geldiklerinde çevreye ve insan sağlığına bir problem yaratmamaktadır. Fakat odun modifikasyon yöntemlerinin klasik odun koruma yöntemlerine göre maliyeti daha yüksek olduğu bildirilmektedir.

13. Odun modifikasyonu nedir Odun modifikasyonu terimi, odun hücre çeperi bileşenlerinin moleküler yapısının değiştirilmesini ifade etmektedir. Bu yöntemle hidrofilik -OH gruplarının, daha büyük hidrofobik gruplara dönüştürülmesiyle odun özellikleri iyileştirilebilmektedir. Boyutsal olarak kararlı bir malzeme oluşması nedeniyle ağaç malzemenin bünyesine su alıp vermesi gerçekleşmeyecektir. Böylelikle odunun çürüklük dayanımı ve boyutsal kararlılığı arttırılır, su alımı azaltılır, dış hava koşullarına karşı dayanımı arttırılır.

14. Odun modifikasyon yöntemleri nelerdir Odun modifikasyon yöntemleri genel olarak dört başlık altında toplanır. Bu yöntemler: kimyasal modifikasyon, termal modifikasyon, yüzeysel modifikasyon ve emprenye modifikasyonudur. Kimyasal modifikasyon işleminde; hücre çeperindeki hidroksil grupları bir kimyasal madde ile reaksiyona girerek kimyasal madde ile hücre çeperi arasında bir kovalent bağ oluşur. Termal modifikasyon işlemi; yüksek sıcaklık uygulaması ile birlikte herhangi bir kimyasal madde kullanmadan odun yapısında meydana gelen değişimleri içerir. Yüzey modifikasyonu; odunun yüzey yapısında istenilen değişikliklerin kimyasal, fiziksel ve biyolojik yaklaşımlar ile iyileştirilmesi işlemidir. Emprenye modifikasyonu ise; odun yapısı içine kimyasal maddelerin doldurulması ile odun özelliklerinin iyileştirilmesini ifade etmektedir.